PDF Drukuj Email

Kasa fiskalna 2013. Spadnie limit.

 

 

 

Ministerstwo finansów przygotowuje rozporządzenie obniżające w 2013 r. do 20 tys. zł limit obrotów, którego przekroczenie skutkować będzie obowiązkiem posiadania kasy fiskalnej. Kasy mają też instalować szkoły jazdy.

Projekt rozporządzenia ministra finansów w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących został wysłany do uzgodnień zewnętrznych. Rozporządzenie to będzie zawierało przepisy dotyczące zwolnień z obowiązku posiadania kas fiskalnych na lata 2013-2014.

Regulacja ta jest kolejnym krokiem do wypełnienia dyspozycji zawartej w ustawie o VAT, zgodnie z którą wszyscy podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych powinni dokumentować obroty za pomocą kas fiskalnych. Zwolnienia z tego obowiązku są stopniowo redukowane.

Projekt obniża limit obrotów, po przekroczeniu których podatnik traci prawo do zwolnienia ze stosowania kasy fiskalnej. Resort finansów proponuje, by obecny limit w wysokości 40 tys. zł dla podatników kontynuujących działalność zmniejszyć do 20 tys. zł.

Limit obrotów dla podatników rozpoczynających działalność gospodarczą w trakcie roku podatkowego utrzymany byłby na obecnym poziomie 20 tys. zł rocznie, z tym, że dla poszczególnych podatników określany byłby w proporcji do rzeczywistego okresu prowadzenia działalności.

Zdaniem MF taka konstrukcja jest bardziej uzasadniona, gdyż obecnie do podatnika rozpoczynającego sprzedaż stosuje się limit 20 tys. zł, niezależnie od tego czy rozpoczął działalność w pierwszym czy czwartym kwartale roku. W wersji proponowanej w projekcie limit 20 tys. zł byłby uzależniony od wysokości obrotów w danym okresie prowadzonej sprzedaży.

Zgodnie z przepisami przejściowymi wprowadzane w rozporządzeniu proporcjonalne obliczenie obrotów nie będzie stosowane w przypadku podatników, którzy rozpoczęli działalność i sprzedaż w 2012 r. - będzie ich obowiązywać limit w wysokości 20 tys. zł bez względu na okres prowadzonej w 2012 r. działalności.

MF proponuje pozostawienie większości zwolnień tzw. przedmiotowych z obowiązku stosowania kas fiskalnych (adresowanych do poszczególnych grup podatników).

Istotną zmianą od przyszłego roku będzie to, iż kasy fiskalne prawdopodobnie będą musiały mieć szkoły nauki jazdy. Fiskusowi znane są bowiem przypadki nadużyć podatkowych dokonywanych przez szkoły nauki jazdy polegające na zaniżaniu lub niewykazywaniu w księgach podatkowych przychodów z tytułu opłat za uczestnictwo w kursach.

Ministerstwo Finansów planuje, że rozporządzenie wejdzie w życie 1 stycznia 2013 r.

więcej w kategorii: fiskus, podatki

finanse, inwestycje

samo życie

motoryzacja

powrót na główną

 

 

 

 

 

 

 

 

30 lipca 2012r.
Źródło:komunikaty
fot.123rf.com/picsel

 

 

 

karny-podatek-pit-jest-ni…

karny-podatek-pit-jest-niezgodny-z-konstytucj

Karny podatek PIT jest niezgodny z konstytucją. Karny, 75 procentowy podatek od dochodów z nieujawnionych źródeł jest niezgodny z konstytucją.Jak wynika z orzeczenia...

skadki-to-koszt-uzyskania…

skadki-to-koszt-uzyskania-przychodu-czy-odliczenie-od-podatku

Składki to koszt uzyskania przychodu czy odliczenie od podatku?       Składki społeczne. Prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą mogą zaliczyć składki na ubezpieczenie społeczne do kosztów uzyskania...

zmiany-dotyczce-funkcjono…

zmiany-dotyczce-funkcjonowania-spoek-z-ograniczon-odpowiedzialnoci

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością.   Ministerstwo Sprawiedliwości szykuje zmiany.   Obniżenie minimalnego kapitału zakładowego do symbolicznej złotówki przewiduje przygotowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości projekt założeń zmian...

firmy-nie-mog-odliczy-pod…

firmy-nie-mog-odliczy-podatku-vat-od-usug-noclegowych

Firmy nie mogą odliczyć podatku VAT od usług noclegowych.   Rezerwując hotel dla pracownika lub wynajmując pokój w innej miejscowości w związku z...

kontrola-bez-uprzedzenia

kontrola-bez-uprzedzenia

Kontrola bez uprzedzenia. Fiskus musi pisemnie powiadomić podatnika o zamiarze sprawdzenia, czy należycie wywiązuje się on ze swoich obowiązków podatkowych. Kontrola podatkowa może...

-jak-rozlicza-dochody-z-r…

-jak-rozlicza-dochody-z-reklam-na-stronie-www

Google Adsense. Jak rozliczać dochody z reklam na stronie www? Wielu z nas prowadzi własne, prywatne strony internetowe a bywa, że i spore...